Денонощна Стоматологична
Холистична Клиника Ведра Дентал
Усмихнете се със самочувствие!
Лечение на абсцес | от 65 лв. |
Зъбният абсцес най-често се свързва с интензивна, пулсираща болка в зъба или венеца. Тя обикновено започва внезапно, като в следващите часове и дни се засилва. Възможно е да се разпространява към съседни области – ухото, челюстта или шията.
Други симптоми, които съпътстват зъбния абсцес, са:
Изключително важно е навременното диагностициране и лечение на зъбния абсцес.
Целта на лечението е премахване на гнойното огнище и отстраняване на инфекцията. Вида на лечението зависи от вида на абсцеса, локализацията и големината. Ако причина за абсцеса е проблем със зъба, то тогава се налага кореново лечение или хирургично лечение – екстракция на зъба (вадене на зъб).
Разрезът върху венеца се нарича „инцизия” и се прилага с цел създаване на възможност за отдрениране (отстраняване) на гнойната колекция. Обикновено инцизията предшества останалите алтернативни методи за лечение и се извършва в почти всички случаи на абсцес на зъб.
След проведен разрез и дренаж на гнойта, може да се пристъпи към ендодонтско лечение (след 1-2 седмици) за отстраняване на инфекцията във вътрешността на зъба (пулпата). Поставя се анестезия в зоната на разреза. Зъболекарят палпира (опипва) зоната, където може да се получи максимален дренаж.
Извършва се разреза с помощта на скалпел, който се държи перпендикулярно спрямо повърхността. Отделящата се гной се отстранява с вендузи или марли. При по-големи абсцеси се поставя гумен дрен, който се сменя на 24-48 часа до отстраняване на гноетечението. Необходими са неколкократни промивки с физиологичен разтвор. Поставя се шев на раната за по-бързо заздравяване.
Кореновото лечение (ендодонтското лечение) представлява консервативна терапия, коята включва извличане на вътрешността на зъба (пулпата), почистване на кореновите канали и запълване с каналопълнежни средства. Прилага се често при лечение на периапикален абсцес, причина за който могат да са нелекувани пулпити, периодонтити, кисти, остеомиелити и др.
Ендодонтското лечение дава успешни резултати и предотвратява екстракцията на зъба. Първата стъпка по време на ендодонтското лечение е препариране на зъба, достигане до кореновите канали и почистването им. След това зъболекарят дренира абсцеса (гнойната колекция) през кореновия канал. С цел напълно елиминиране на инфекцията, освободеното пространство се дезинфекцира и промива със специални разтвори многократно.
Целта е напълно спиране на гноенето и затихване на възпалителния процес. Почистените коренови канали се запълват с материали, които да запечатат празното пространство. Коронкова част също се възстановява по морфологичните особености на зъба, като е възможно да се постави и коронка.
Вадене на зъб (екстракция) e крайна мярка, която зъболекарите прилагат при лечение на по-тежки случаи на зъбен абсцес. В някои случаи екстракцията е необходима, ако алтернативните методи за лечение не водят до резултат. Например в случаи на непроходими или криви коренови канали, ендодонтското лечение би било неуспешно.
Тогава се налага изваждането на зъба, с цел предотвратяване на повече усложнения – разпространение на инфекцията и загуба на кост. Обикновено след изваждането на причинния зъб, възпалението се ограничава. Необходимо е през алвеолата на екстрахирания зъб да се дренира абсцеса. В противен случай, ако гнойта не бъде почистена, инфекцията може да се разпространи и да обхване други области.
Това може да причини сепсис – животозастрашаващо състояние, което представлява системен имунен отговор на организма към разпространилата се инфекция.
След екстракцията обикновено се предписват медикаменти, с цел да се подпомогне по-бързото елиминиране на инфекцията.
Антибиотичното лечение при абсцес на зъб е много важно и осигурява по-бързо елиминиране на инфекцията. Заедно с това предотвратява и развитие на повторна инфекция. Само по себе си, обаче, антибиотичното лечение не води до отличен резултат, ако не бъде комбинирано с останалите методи за лечение – инцизия, кореново лечение или хирургично лечение.
Причината е, че антибиотиците помогат на организма в борбата с инфекцията, но не могат да премахнат причината за инфекцията – засегнатият зъб.
Най-често предписваните антибиотици са широкоспектърни и се приемат перорално (през устата). Те имат бактерицидно действие – убиват патогенните микроорганизми. Също така могат да спомогнат за наляване на болката и отока.
Пеницилин, Амоксицилин, Цефалоспорини, Клиндамицин са някои от най-често предписваните антибиотици за борба с инфекции. Важно е да се спазва дозировката, тъй като в противен случаи могат да се наблюдават редица странични ефекти. Обикновено пълният антибиотичен курс срещу подобна зъбна инфекция трябва да продължи 3-7 дена.
В зависимост от размера и тежестта на зъбния абсцес, заздравителния процес може да отнеме различно време – от няколко дни до няколко седмици. От значение за заздравяването е и вида на лечебния метод.
След екстракция на зъба е необходимо да се спазват инструкциите, зададени от зъболекаря. Обикновено са необходими до 4 седмици за пълно възстановяване на екстракционната рана. При инцизия, дренаж и последващо зашиване е необходимо сваляне на конците след 7-8 дена.
В някои случаи се използват конци, които сами се резорбират – обикновено в срок от 2 седмици. Раната, създадена след разреза, заздравява за 1 – 2 седмици, при отсъствие на усложнения.
От изключителна важност са следоперативните грижи на пациента за раната: