Денонощна Стоматологична
Холистична Клиника Ведра Дентал
Усмихнете се със самочувствие!
С термина избелване на зъби се означава промяната в интензитета (наситеността) на зъбите в една човешка уста спрямо предишното им състояние. Това става под въздействието на свободните радикали на пероксида (активния компонент на различните избелващи системи) и води до извличането на хроматогенни вещества от зъбната повърхност. Такива са пигментите в някои храни и напитки, а също и редица изкуствени оцветители в хранителната индустрия. Силни естествени пигменти (танини, теини и др.) се съдържат в червеното вино, кафето, черния чай, какаото, колата. Причини за промяна в цвета на зъбите са още: времето (възрастта), генетични оцветявания (най-вече тетрациклинови – след приемане на антибиотика тетрациклин и аналозите му през бременността или в периода на оформяне на зъбен зародиш; недостатъчност на емайла и/или дентина на зъба; емайлова хипоплазия; еритропоетична порфирия; хипербилирубинемия; алкапотонурия и др.), цигарите (катраните в тях), хлорхексидина (в повечето води за уста това е антиплаковият агент), зъбната флуороза (в ендемични райони с високо съдържание на флуор във водата – над 1ppm), хемоглобинови оцветявания при кръвоизлив в зъба след травма, некроза (самоумъртвявяне на зъб), некачествени средства за запълване на канали и др.
Съществува разлика между степента на избелване на зъби при различните нюанси на зъбите – най-добре се повлияват кафявите, червените, жълтите и оранжевите оцветявания, а доста по-слабо – зеленикавите, синкавите и сивкавите. Вътрешните оцветявания, дължащи се на променен цвят на дентина под емайла не се повлияват от такова избелване на зъбите и при тях са подходящи керамични/порцеланови фасети или бондинг.
Ако оцветяванията са следствие от каналопълнежно средство при кореново лечение или вътрешен кръвоизлив при умъртвен зъб, резултатите се постигат след отстраняване на причинителя, който основно е концентриран в пулпната кухина. Първо се изборва най-близко стоящия силно оцветен дентин отвътре, след което се ползват споменатите прекисни разтвори. Ако резултатите са удовлетворителни в същото посещение се затваря зъба с реставрация в идентичен цвят
Съществуват плеяда от методи за осъществяването му, но само два са реално ефективни, а напълно безопасен – един от тях.
Избелващи пасти за зъби от магазинната мрежа за общо ползване
Съдържат в много ниска концентрация карбамид пероксид (<1%) или сода. Не са подходящи за системно ползване, тъй като алергизират и интоксицират чрез отделяни локано и поглъщани свободни радикали, макар и в ниска концентрация Тези пасти са подходящи само за кратко ползване – около месец, след което трябва да се продължи с конвенционална паста. Ползват се и за поддръжка на резултати от контролираното избелване на зъби с шини в същите срокове. При самостоятелната им употреба имат лек избелващ ефект върху повърхностни оцветявания, който не е дълготраен.
Избелващи пасти за зъби от аптечната мрежа под лекарско предписание
Ползват се само след препоръка на лекуващия стоматолог и имат подобно на горните действие, но по-силно изразено поради по-високата доза прекис (до 10 %). При системно неконтролирано миене с тях могат дори да доведат до свръхчувствителност на зъбите и/или венците. Самостоятелно имат малко по-силен избелващ ефект от първите. Цената им е по-висока от конвенционалните избелващи пасти. Не се одобряват от АДА (Американска Стоматологична Асоциация).
Избелващи гелове със стандартни шини от аптечната мрежа за общо ползване
Най-опасните средства, тъй като не се контролират от зъболекар, а гелът се поставя във фабрична шина и концентрацията му е вредна (10 до 16%). С тези шини няма възможност за дозиране и се разлива гел из цялата уста. Не се одобряват от АДА, тъй като могат да доведат до ерозия на емайла, гадене при поглъщане, трайна свръхчувствителност. Не се препоръчват и при бременни.
Домашни системи за избелване на зъби с посещения в кабинета
Най-широко разпространения метод и най-проверения за избелване на зъби. За разлика от фабричните в горния, тук се ползват индивидуални шини, изработени в лабораторията по отпечатък от устата на пациента. Те не достигат венците и не ги дразнят, а и гелът тук е в по-вискозен (гъст) вид. Шините се носят за 30 минути до два часа в зависимост от концентрацията и вида пероксид (водороден или карбамиден) през деня или за цялата нощ – около 8 часа. Ефектът при тях се постига за период между 3 дни и 2 седмици според ползваната система- например със “ZOOM!” се избелват зъбите за един уикенд, а с “Nite White ACP”, “Day White ACP” или „Opalescence“ – 1 или 2 седмици според това колко често е прилаган (стандартно за 10 пъти). Шините са невидими и не водят до никакъв дискомфорт, поради което се приемат лесно от пациентите, а крайният ефект трае 2-5 години (в някои случаи до 7 години – при определен тип зъби с по-фини пори на емайла, добра лична орална хигиена и ниска или почти никаква консумация на цигари и/или оцветяващи храни и напитки) и е силно удовлетворяващ, тъй като се постига драстично избелване, равно на това с лазер или ултравиолетова светлина в кабинета. Революция в новите избелващи системи е прибавянето на ACP – Аморфен Калциев Фосфат, който изгражда (реминерализира) емайла и го прави по-лъскав, предпазва от кариес, а също намалява потенциалната чувствителност на зъбите и увеличава продължителността на постигнатия ефект. Намаляване на чувстителността в зъба се постига и с калиевия нитрат и флуорида в този избелващ гел.
Най-съвременния вариант , а също и най-бърз, наричан още силово или мощно избелване на зъби. При него се въздейства върху гела с пероксид във много висока концентрация (30-38%) с лампа – чрез аргонов лазер, ултравиолетова светлина, или без светлина (с катализатор), в продължение на 45 минути до час и половина. Процедурата може да се изпълни в още няколко посещения, в зависимост от степента на потъмняване или оцветяване на зъбите. Минусите тук са свързани с евентуалното въздействие от загряването върху пулпата и нервите на зъбите, а също и върху венците, както показват последните проучвания. Към клиничното избелване на зъби спада и това, при което пациентът остава в чакалнята докато действа системата за избелване на зъби, поставена в кабинета от стоматолог (шини като тези при домашното избелване на зъби и гел в доста по-високи концетрации) – това е т.нар. асистирано избелване на зъби, което най-често се ползва за начален бърз старт на основното последващо домашно избелване на зъби.
В заключене може да се обобщи,че избелване на зъби винаги трябва да е метод на избор в случаите на зъбни оцветявания преди да се подходи към по-инвазивните методи с изпиляване на зъбна тъкан – фасети и керамични корони.