Денонощна Стоматологична
Холистична Клиника Ведра Дентал
Усмихнете се със самочувствие!
Услуга от раздел ОРАЛНА ХИРУРГИЯ.
Мъдреците (третите кътници) са последните постоянни зъби, които оформят окончателно човешкото съзъбие. Те пробиват по-късно от останалите – на възраст между 18 и 25 години. Често са причина за смущения и създават проблеми на пациентите, което налага тяхното екстрахиране.
Ваденето на мъдрец е една от най-често извършваните дентални хирургични манипулации. Възстановяването след процедурата настъпва постепенно и обикновено отнема на пациентите от една до две седмици. Често се налага поставяне на шев на раната, което изисква премахване на конците след около седмица.
Често срещани следоперативни странични ефекти са:
Ето някои съвети, които биха помогнали за по-бързото възстановяване след вадене на мъдрец:
Хранене и прием на течности |
|
Лична хигиена |
|
Вредни навици |
|
Други съвети |
|
Заздравителния процес след вадене на мъдрец протича индивидуално при всеки пациент и зависи от възрастта, здравословното състояние, приема на медикаменти, настъпили усложнения и др. При правилни грижи обикновено отнема около 2 седмици за пълно заздравяване на раната и отшумяване на симптомите. Повечето хора могат да се върнат към нормалните си задължения 2 – 3 дни след процедурата.
Първите 24 часа | Образуване на кръвен съсирек |
2 – 3 дни | Подуването на устата и бузите започва да намалява |
7 дни | Премахване на конците (при шев на раната) |
7 – 10 дни | Започва постепенно намаляване на болката, изтръпването и стягането в областта на челюстта |
14 дни | Заздравяване на раната, без следи от отоци и синини |
Най-честите проблеми, които мъдреците създават са свързани с тяхното поникване и разместване и увреждане на другите зъби:
Късното формиране на зъбния зародиш на мъдреците (около 4-5 годишна възраст), голямото разстояние, което трябва да изминат при пробива и плътният венец са предпоставки за затруднено и болезнено поникване на тези зъби. Пробивът им е свързан с болка, подуване и зачервяване на околната лигавица.
Голяма част от мъдреците са ретинирани, т.е не са успели да пробият венеца и остават включени в костта. Друга част са полуретинирани – само част от коронката им е пробила. В зависимост от позицията им в костта, те могат да предизвикат болка, развитие на възпалителни процеси или да увредят съседните зъби.
Мъдреците, които са поникнали успешно, заемат най-задно разположение в устната кухина, което възпрепятства спазването на добра лична хигиена. Това е предпоставка за развитие на:
В случаи на безпроблемно поникнал мъдрец, който не създава дискомфорт на пациента и не е причина за усложнения, зъбът може да се запази. В някои случаи дори се използват като опорни зъби при протезиране.
Честа причина за вадене на мъдрец е неговата позиция в костта и спрямо съседния зъб. Поникването на мъдреците обикновено е под неправилен ъгъл, което често създава условия за увреждане на съседните зъби. Тогава е наложително да бъде изваден.
Вадене на мъдреците е неизбежно, когато тези зъби са причина за:
Преди пристъпване към вадене на мъдрец е необходимо да се анализират показанията и противопоказанията, да се определят рисковете и вероятните усложнения.
Необходимо е да се направи рентгеново изследване – панорамна снимка (ОПГ), за да може оралния хирург да определи позицията на зъба спрямо съседните зъби и спрямо жизненоважни структури като максиларния синус и долночелюстния канал.
След проведена анамнеза и тестуване спрямо различните видове анестетични разтвори, може да се пристъпи към поставяне на анестезия (упойка). Обикновено при вадене на мъдрец се използва местна упойка. При неспокойни пациенти и такива със здравословни показания е допустимо въвеждане под обща анестезия.
При правилно разположение на мъдреца в устната кухина, за разлика от ретинирани мъдреци, следващите стъпки са идентични като описаните при класическото вадене на зъб:
Ретинирани са мъдреците, които са напълно оформени, но не поникват и остават включени в костта. Те са разположени неправилно (под ъгъл) или правилно – вертикално положение.
Ваденето на ретиниран мъдрец се означава като „атипична екстракция”, която значително се различава от класическата. Атипичната екстракция е трудна и дълга процедура, поради необходимостта от хирургично осигуряване на достъп до зъба, който подлежи на екстракция. Етапите на атипична екстракция са:
Най-често срещания страничен ефект след вадене на мъдрец е постоперативната болка. Тя се проявява след отминаване действието на анестетика (упойката). Болката е нещо напълно обичайно и обикновено е най-честото оплакване на пациентите.
Характера и силата на болката зависят от сложността и продължителността на операцията, разположението на зъба в костта и др. Много често тя е пулсираща, вследствие на образувалия се оток в областта на мъдреца.
Болката може да се усеща не само в областта на екстрахирания мъдрец, но и около съседния зъб, челюстта или гърлото.
Постоперативната болка след вадене на мъдрец може да се контролира чрез прием на медикаменти. Обикновено след екстракцията стоматологът изписва болкоуспокояващи като аналгин, аулин, парацетамол, нимезил, ибупрофен и др. Препоръчва се поставяне на студени компреси за намаляване на отока.
Като всяка друга операция, екстракцията на мъдрец крие известни рискове и усложнения. Ето възможните усложнения, които могат да настъпят слеоперативно:
Това е едно от най-честите усложнения. Обикновено се характеризира с проява на нетърпима пулсираща болка до 48 часа след екстракцията. Дължи се на липса или изместване на кръвния съсирек в алвеолата, което води до инфектиране на костта. Често има неприятна миризма, оток, зачервяване на венеца, общо неразположение.
Характерни са симптоми като болка по хода на нерва, изтръпване на долна устна, език, брадичка, зъбите или венците.
При ектракция на горночелюстни мъдреци, които са в непосредствена близост до максиларния синус, има опасност от перфориране. Това е сериозно усложнение, което изисква оперативна намеса.
Проявява се с подуване, постоянна болка и висока температура. Обикновено отшумява за 2-3 дни.
Това е временно възпалително усложнение, което се характеризира с ограничено отваряне на устата, скованост и болка.
Кървенето след екстракцията е нормално, тъй като е необходимо време за образуване на кръвен съсирек. Ако кървенето продължи няколко часа или дни, е необходима спешна консултация със специалист и назначаване на местни и общи средства за хемостаза (кръвоспиране).
Примането на антибиотици след екстракцията на мъдреци е необходимо, когато зъболекарят е преценил риска от развитие на инфекция. Преди зъболекарят да назначи прием на антибиотик, трябва да оцени общото състояние на пациента, състоянието на устната кухина и спецификите на проведената операция. Например приемането на антибиотик при пациенти със слаба имунна система е задължително, тъй като има вероятност от влошаване.
Антибиотиците са необходими, за да минимизират вероятността от усложнения и да осигурят ускорено заздравяване на тъканите. След екстракция на мъдреци, голяма част от зъболекарите изписват антибиотик на пациентите, заради сложността на операцията. Също така приемът им значително облекчава постекстракционните странични ефекти – болка, оток, затруднено преглъщане, тризмус, кървене и др.
Най-често изписвания широкоспектърен антибиотик е Амоксицилинът, който е подходящ включително за бременни и деца. Зъболекарят преценява оптималната доза, която да е максимално ефективна и да не предизвика странични ефекти.
Нашите естетични стоматолози ще се радват да Ви изяснят процеса за достигане на перфектната Ви усмивка. Заповядайте при нас!