Услуга от раздел ВЕНЦИ И ЗЪБЕН КАМЪК.
Редовното почистване на зъбен камък е от съществено значение за поддържането на устната хигиена и общото здраве.
Почистване на зъбен камък + полиране (Airflow) | 130 лв. |
Устната кухина на човека се състои от множество микроорганизми и бактерии, част от които са патогенни, а други – не. Вследствие на лоша орална хигиена, по зъбните повърхности остават известно количество хранителни остатъци. Те взаимодействат с микроорганизмите и в резултат на това се образува плътен лепкав слой – зъбна плака.
Зъбната плака, ако не бъде почистена добре, продължава да се натрупва и престоява известно време по зъбните повърхности. Минералите, които се съдържат в слюнката, взаимодействат с плаката и образуват кристали. Те от своя страна се втвърдяват и образуват зъбния камък. В този ред на мисли зъбният камък представлява твърди отлагания, получени след минерализиране на бактериалната плака.
Най-често зъбният камък се отлага на места, които са труднодостъпни за почистване. Такива са междузъбните пространства, зъбните шийки, по-задно разположени зъби. В зависимост от локализирането му спрямо венеца, специалистите разпознават два вида зъбен камък – подвенечен (субгингивален) и надвенечен (супрагингивален).
Цветът на зъбният камък варира от по-светло жълт и светлокафяв до по-тъмно кафяв. Обикновено това се определя от локализацията му, както и от прекараното време в устната кухина. Редица навици като тютюнопушене и прием на напитки като чай и кафе могат да променят допълнително цвета на зъбния камък към по-тъмно кафяв.
Зъбният камък, за разлика от зъбната плака, има различна консистенция и текстура и не се премахва толкова лесно. Поддържанего на добра орална хигиена – редовно миене на зъби, почистване с конец и интердентална четка, не е достатъчно, за да премахне натрупалия се зъбен камък.
Затова при натрупване на зъбен камък, се налага стоматологично почистване от специалист. Съвременните технологии позволяват бързо и безопасно почистване на зъбния камък с ултразвукови апарати – скалери. Манипулацията протича на няколко етапа:
Ултразвуковият скалер представлява инструмент с остър връх, който излъчва ултразвукови вибрации. Те разрушават твърдите отлагания по зъбните повърхности без проблем. Върхът на инструмента се движи успоредно на зъбната повърхност и наред с вибрациите впръсква и вода. Тя служи за отмиване на отпилките. Ултразвуковите вибрации са напълно безопасни и не нараняват зъбите или венците. Почистването с ултразвук не изисква предварително обезболяване.
Вторият етап от почистването включва използване на въздушно-абразивната система за почистване – Air Flow. Това е съвременна технология, която съчетава силата на въздуха и водата и създава мощна струя, способна да отстрани зъбни камък от труднодостъпните места. Освен това се справя чудесно и с оцветяванията по зъбите, вследствие от чай, кафе, тютюн, червено вино, шоколад и др. Основното предназначение на тази система е да почисти, заглади и да полира зъбните повърхности.
Трети етап представлява допълнително полиране на зъбните повърхности чрез използване на гумичка, четка и паста с абразивни кристали. Стремежа е към създаване на перфектно гладка повърхност, към която трудно би се прикрепила зъбната плака.
Процедурата по почистване на зъбен камък увеличава чувствителността на пациента към по-студени или по-горещи храни и напитки. За да се намали чувствителността, редица зъболекари използват флуориден лак. Нанася се върху зъбните повърхности и образува предпазно покритие срещу механични и термични въздействия.
Много от пациентите изпитват страх от манипулацията, въпреки че тя е напълно безопасна и безболезнена. Почистването на зъбен камък представлява отстраняване на порестото покритие на емайла (зъбният камък), без той да бъде наранен по никакъв начин.
В миналото почистването на зъбния камък е ставало механично чрез използване на ръчни инструменти, което е било доста по-травматично за пациентите. В наши дни, стоматологичното почистването се извършва със специални ултразвукови накрайници (скалери). Те излъчват ултразвукови вибрации, които разрушават твърдите отлагания по зъбите. Чрез водата, която впръскват, тези остатъци се отмиват лесно.
Процедурата трае между половин и един час. Обикновено пациентите изпитват дискомфорт (боцкане и лек сърбеж), но не и болка. Дискомфортът е търпим и веднага след прекратяване на манипулацията изчезва. Въпреки това, е възможно поставяне на упойка, ако пациентът изпитва силна болка, поради възпаление на венеца.
Много често след процедурата пациентите изпитват лек дискомфорт, тъй като зъбите и венците са по-чувствителни. Затова се препоръчва в първите часове да се избягват студени или горещи храни и напитки.
Нередовното отстраняване на зъбният камък и зъбната плака води до натрупване на редица патогенни микроорганизми, които се задържат по грапавата им повърхност. Така се развива възпаление на венците – гингивит или пародонтит. Тези пародонтални заболявания са съпроводени често с рецесия на венеца (отдръпване) и оголване на кореновата повърхност на зъба. Образува се т.нар. венечен джоб.
Това води до увеличена чувствителност на зъба. Вследствие на тези заболявания, зъбите увеличават своята подвижност и много често може да се стигне да загубата им. Затова редовното почистване на зъбния камък е изключително важно.
Скоростта, с която се натрупва зъбният камък, е различна при всеки пациент. Препоръчва се стоматологичното почистване на зъбен камък да се извършва на всеки шест месеца. Разбира се, при пациенти, които имат пародонтални заболявания (гингивит или пародонтит) се препоръчва почистване на по-кратки интервали – например на три месеца. Причината е, че тези пациенти в по-голяма степен са застрашени от развиване на инфекциозен процес. Други изключения правят пациенти с ортодонтски аномалии, пушачи или по-възрастни пациенти.
Съществуват редица фактори, които водят до отлагане и натрупване на по-голямо количество зъбен камък. Ето някои от най-разпространените причини:
Пълното почистването на зъбния камък може да стане само в рамките на денталния кабинет. Въпреки това в домашни условия съществуват методи, които могат да допринесат за почистването и избелването на зъбите. Ето кои са най-често използваните методи:
Зъбният камък представлява твърд налеп по зъбните повърхности, който съдържа остатъци от храна и мъртви клетки. Това води до редица усложнения и проблеми. Ето кои са най-често срещаните от тях:
Редица пациенти се основават на мита, че колкото по-често почистват зъбния камък, толкова по-бързо ще се образува той. Това е напълно погрешно мнение. Редовното почистване на зъбния камък – приблизително на всеки 6 месеца, способства за по-лесното му почистване и респективно – по-малкото му натрупване.
След почистване на зъбния камък, зъбните повърхности стават гладки и полирани. Зъбната плака не може да се задържи толкова лесно по-тях, тъй като вече не са плакретентивен фактор.
Наред с това, пациентите след посещението си обикновено се мотивират да спазват добра орална хигиена и да се грижат по-добре за оралното си здраве. Това допринася за отстраняване на плаката, а впоследствие – намаляване на риска за образуване на зъбен камък.
Ненавременното отстраняване на зъбния камък често води до развитие на пародонтално заболяване. В резултат на това зъбите увеличават подвижността си и се разклащат. По този начин зъбите губят функционалното си предназначение и смущават дъвкателната дейност на пациентите.
По време на посещението зъболекарят проследява прогресията на пародонталното заболяване и предприема адекватно лечение. Ето затова е важно навременното и регулярно стоматологично почистване на зъбния камък.
Характерно е, че след почистване на зъбния камък, венците и зъбите са изключително чувствителни. В този ред на мисли, пациентите трябва да спазват няколко прости съвета:
Нашите естетични стоматолози ще се радват да Ви изяснят процеса за достигане на перфектната Ви усмивка. Заповядайте при нас!